Sullins Connector Solutions EBC18DRYS
EBC18DRYS picture photo
Mfg. Part Number
EBC18DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC18DRYS.pdf
Availability of EBC18DRYS
QUANTITY
EBC18DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC18DRYS
Internal Part NumberEIS-EBC18DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC18DRYS
Related LinksEBC1, EBC18DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC18DRYS Details Description
Related parts for EBC18DRYS
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 4X1 10MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC USP-6 datasheet.pdf
RELAY CONT 3PH 480VAC 4A 120VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INV TRIPLE 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf