Sullins Connector Solutions EBC20DKES-S189
EBC20DKES-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DKES-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DKES-S189.pdf
Availability of EBC20DKES-S189
QUANTITY
EBC20DKES-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DKES-S189
Internal Part NumberEIS-EBC20DKES-S189
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DKES-S189
Related LinksEBC20DK, EBC20DKES-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DKES-S189 Details Description
Related parts for EBC20DKES-S189
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 30GD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 80W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
MINIFIT CONTINUITY TST PLG DR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf