Sullins Connector Solutions EBC20DPGI
EBC20DPGI picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DPGI
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DPGI.pdf
Availability of EBC20DPGI
QUANTITY
EBC20DPGI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DPGI
Internal Part NumberEIS-EBC20DPGI
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DPGI
Related LinksEBC2, EBC20DPGI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DPGI Details Description
Related parts for EBC20DPGI
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 7 50/CD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
T63321A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 185MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 20QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.25W DO204AL datasheet.pdf