Sullins Connector Solutions EBC20DRES
EBC20DRES picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DRES
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
EBC20DRES.pdf
Availability of EBC20DRES
QUANTITY
EBC20DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DRES
Internal Part NumberEIS-EBC20DRES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DRES
Related LinksEBC2, EBC20DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DRES Details Description
Related parts for EBC20DRES
JUMPER-H1501TR/A2015W/H1501TR 3" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8DFN datasheet.pdf
IC PROG FEEDBK DIVIDER 14TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2PHASE NOISE SUP datasheet.pdf
1MI CPIN PLNGR SLD ST .49 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT VFBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411 datasheet.pdf