Sullins Connector Solutions EBC20DRMT-S288
EBC20DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DRMT-S288.pdf
Availability of EBC20DRMT-S288
QUANTITY
EBC20DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-EBC20DRMT-S288
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DRMT-S288
Related LinksEBC20DR, EBC20DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DRMT-S288 Details Description
Related parts for EBC20DRMT-S288
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/BLU 1000' datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 50K OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 3000W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf