Sullins Connector Solutions EBC20DTKD
EBC20DTKD picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DTKD
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DTKD.pdf
Availability of EBC20DTKD
QUANTITY
EBC20DTKD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DTKD
Internal Part NumberEIS-EBC20DTKD
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DTKD
Related LinksEBC2, EBC20DTKD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DTKD Details Description
Related parts for EBC20DTKD
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf