Sullins Connector Solutions EBC20HETH
EBC20HETH picture photo
Mfg. Part Number
EBC20HETH
Brief Description
CONN EDGE HL .100 20POS
Datasheet Download
EBC20HETH.pdf
Availability of EBC20HETH
QUANTITY
EBC20HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20HETH
Internal Part NumberEIS-EBC20HETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20HETH
Related LinksEBC2, EBC20HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20HETH Details Description
Related parts for EBC20HETH
BOX ALUM UNPAINTED 7.87"LX6.3"W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf