Sullins Connector Solutions EBC24DCMI
EBC24DCMI picture photo
Mfg. Part Number
EBC24DCMI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100 WW
Datasheet Download
EBC24DCMI.pdf
Availability of EBC24DCMI
QUANTITY
EBC24DCMI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC24DCMI
Internal Part NumberEIS-EBC24DCMI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC24DCMI
Related LinksEBC2, EBC24DCMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC24DCMI Details Description
Related parts for EBC24DCMI
CAP TANT 4.7UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 25MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
RES SMD 518OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf