Sullins Connector Solutions EBC24DKRN
EBC24DKRN picture photo
Mfg. Part Number
EBC24DKRN
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
EBC24DKRN.pdf
Availability of EBC24DKRN
QUANTITY
EBC24DKRN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC24DKRN
Internal Part NumberEIS-EBC24DKRN
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC24DKRN
Related LinksEBC2, EBC24DKRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC24DKRN Details Description
Related parts for EBC24DKRN
IC COMPARATOR DIFF DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 10POS DUAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf