Sullins Connector Solutions EBC24DTMD
EBC24DTMD picture photo
Mfg. Part Number
EBC24DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
EBC24DTMD.pdf
Availability of EBC24DTMD
QUANTITY
EBC24DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC24DTMD
Internal Part NumberEIS-EBC24DTMD
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC24DTMD
Related LinksEBC2, EBC24DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC24DTMD Details Description
Related parts for EBC24DTMD
FIXED IND 22UH 100MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/16 X 1/2" BLK datasheet.pdf
4W BASE=5000 24VDC V datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
BOX ALUM CLEAR 7.87"L X 3.52"W datasheet.pdf
CONN AC VERT 4.8MM TAB FLANGE MT datasheet.pdf
DIODE ZENER 220V 10W DO213AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf