Sullins Connector Solutions EBC25DCTS
EBC25DCTS picture photo
Mfg. Part Number
EBC25DCTS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
EBC25DCTS.pdf
Availability of EBC25DCTS
QUANTITY
EBC25DCTS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC25DCTS
Internal Part NumberEIS-EBC25DCTS
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC25DCTS
Related LinksEBC2, EBC25DCTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC25DCTS Details Description
Related parts for EBC25DCTS
RES SMD 0.05 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP SILICON 0.8PF 50V 0402 datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf