Sullins Connector Solutions EBC25HETS
EBC25HETS picture photo
Mfg. Part Number
EBC25HETS
Brief Description
CONN EDGE HL .100 25POS
Datasheet Download
EBC25HETS.pdf
Availability of EBC25HETS
QUANTITY
EBC25HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC25HETS
Internal Part NumberEIS-EBC25HETS
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions25
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC25HETS
Related LinksEBC2, EBC25HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC25HETS Details Description
Related parts for EBC25HETS
CONN RECEPT 10POS FREE HANGING datasheet.pdf
IC CTRLR PWM PROG CM OVP 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
HOLD DOWN BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
IC GATE 3K SOT363 datasheet.pdf
AMMETER 0-30A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 2700K 2X6 MCPCB datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf