Sullins Connector Solutions EBC25MMSD
EBC25MMSD picture photo
Mfg. Part Number
EBC25MMSD
Brief Description
CARDEDGE MALE 50POS .100 T/H AU
Datasheet Download
EBC25MMSD.pdf
Availability of EBC25MMSD
QUANTITY
EBC25MMSD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC25MMSD
Internal Part NumberEIS-EBC25MMSD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact Type-
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC25MMSD
Related LinksEBC2, EBC25MMSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC25MMSD Details Description
Related parts for EBC25MMSD
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 58W 28V NI-880S datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPLR SOT23W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SPEEDSTACK PLUG ASSY 60CKT 3MM datasheet.pdf