Sullins Connector Solutions EBC30DRAI-S734
EBC30DRAI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EBC30DRAI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
EBC30DRAI-S734.pdf
Availability of EBC30DRAI-S734
QUANTITY
EBC30DRAI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC30DRAI-S734
Internal Part NumberEIS-EBC30DRAI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC30DRAI-S734
Related LinksEBC30DR, EBC30DRAI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC30DRAI-S734 Details Description
Related parts for EBC30DRAI-S734
IC DSP 24BIT 160MHZ 196-MAPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 30K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD CMOS 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf