Sullins Connector Solutions EBC30DRXN
EBC30DRXN picture photo
Mfg. Part Number
EBC30DRXN
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC30DRXN.pdf
Availability of EBC30DRXN
QUANTITY
EBC30DRXN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC30DRXN
Internal Part NumberEIS-EBC30DRXN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC30DRXN
Related LinksEBC3, EBC30DRXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC30DRXN Details Description
Related parts for EBC30DRXN
Crystal 12.5000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP CER 240PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 34POS datasheet.pdf
11 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 2W SMBG datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 88MA 7.3 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf