Sullins Connector Solutions EBC49HETN
EBC49HETN picture photo
Mfg. Part Number
EBC49HETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE HL .100 49POS
Datasheet Download
EBC49HETN.pdf
Availability of EBC49HETN
QUANTITY
EBC49HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC49HETN
Internal Part NumberEIS-EBC49HETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions49
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC49HETN
Related LinksEBC4, EBC49HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC49HETN Details Description
Related parts for EBC49HETN
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD PCB datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .156 T/H AU datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
60711A106 SPACER datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf