Sullins Connector Solutions EBC60DRTF
EBC60DRTF picture photo
Mfg. Part Number
EBC60DRTF
Brief Description
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC60DRTF.pdf
Availability of EBC60DRTF
QUANTITY
EBC60DRTF Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC60DRTF
Internal Part NumberEIS-EBC60DRTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC60DRTF
Related LinksEBC6, EBC60DRTF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC60DRTF Details Description
Related parts for EBC60DRTF
FIXED IND 47UH 2.8A 52 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A THRU HO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
508 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 320MA 400 MOHM datasheet.pdf