Sullins Connector Solutions EBM10DRKF-S13
EBM10DRKF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DRKF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EBM10DRKF-S13.pdf
Availability of EBM10DRKF-S13
QUANTITY
EBM10DRKF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DRKF-S13
Internal Part NumberEIS-EBM10DRKF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DRKF-S13
Related LinksEBM10D, EBM10DRKF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DRKF-S13 Details Description
Related parts for EBM10DRKF-S13
IC DRIVER 12BIT S-IN P-OUT SOP18 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.52A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 6POS TIN datasheet.pdf
PAC-S400-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 231VC SMAJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf