Sullins Connector Solutions EBM10DRXH
EBM10DRXH picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DRXH
Brief Description
CONN EDGE DUAL .156 DIP 20POS
Datasheet Download
EBM10DRXH.pdf
Availability of EBM10DRXH
QUANTITY
EBM10DRXH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DRXH
Internal Part NumberEIS-EBM10DRXH
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DRXH
Related LinksEBM1, EBM10DRXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DRXH Details Description
Related parts for EBM10DRXH
BOARD EVAL SYNC BUCK REGULATOR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 4PS FRONT MT AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 10MM NO datasheet.pdf
CLAMP CABLE .625/.718 STEEL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SWITCH CAP RED datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.6MM PITCH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V 20% X5R 1210 datasheet.pdf