Sullins Connector Solutions EBM10DRYF
EBM10DRYF picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DRYF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM10DRYF.pdf
Availability of EBM10DRYF
QUANTITY
EBM10DRYF Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DRYF
Internal Part NumberEIS-EBM10DRYF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DRYF
Related LinksEBM1, EBM10DRYF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DRYF Details Description
Related parts for EBM10DRYF
VARISTOR 280V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 16X8 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.383 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LED RED DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf