Sullins Connector Solutions EBM10DSEN-S243
EBM10DSEN-S243 picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DSEN-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
EBM10DSEN-S243.pdf
Availability of EBM10DSEN-S243
QUANTITY
EBM10DSEN-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DSEN-S243
Internal Part NumberEIS-EBM10DSEN-S243
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DSEN-S243
Related LinksEBM10DS, EBM10DSEN-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DSEN-S243 Details Description
Related parts for EBM10DSEN-S243
RES 3.3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR PHILIPS PCA9633 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES WIREWOUND 330 OHM 3W datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC PWR DIST SW USB 2CH 8MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA SOD80 datasheet.pdf