Sullins Connector Solutions EBM12DSEH-S13
EBM12DSEH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBM12DSEH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EBM12DSEH-S13.pdf
Availability of EBM12DSEH-S13
QUANTITY
EBM12DSEH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM12DSEH-S13
Internal Part NumberEIS-EBM12DSEH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM12DSEH-S13
Related LinksEBM12D, EBM12DSEH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM12DSEH-S13 Details Description
Related parts for EBM12DSEH-S13
TERM BLOCK PCB 15POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 24BIT SER 80BGA datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 2W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf