Sullins Connector Solutions EBM12MMBN
EBM12MMBN picture photo
Mfg. Part Number
EBM12MMBN
Brief Description
CARDEDGE MALE 24POS .156 R/A AU
Datasheet Download
EBM12MMBN.pdf
Availability of EBM12MMBN
QUANTITY
EBM12MMBN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM12MMBN
Internal Part NumberEIS-EBM12MMBN
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact Type-
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM12MMBN
Related LinksEBM1, EBM12MMBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM12MMBN Details Description
Related parts for EBM12MMBN
CONN JACK TIP RIBLOC PRESS IN YE datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 20MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf