Sullins Connector Solutions EBM15DCBI
EBM15DCBI picture photo
Mfg. Part Number
EBM15DCBI
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM15DCBI.pdf
Availability of EBM15DCBI
QUANTITY
EBM15DCBI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM15DCBI
Internal Part NumberEIS-EBM15DCBI
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM15DCBI
Related LinksEBM1, EBM15DCBI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM15DCBI Details Description
Related parts for EBM15DCBI
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.4A 26 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf