Pericom Semiconductor Corp. FD2500061
FD2500061 picture photo
Mfg. Part Number
FD2500061
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FD2500061.pdf
Availability of FD2500061
QUANTITY
FD2500061 Order Process
Ship out your order
Specifications of FD2500061
Internal Part NumberEIS-FD2500061
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FD
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FD2500061
Related LinksFD25, FD2500061 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FD2500061 Details Description
Related parts for FD2500061
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL/SPI 56HVQFN datasheet.pdf
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 18V 1.4A datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf