Sullins Connector Solutions EBM15DCWI
EBM15DCWI picture photo
Mfg. Part Number
EBM15DCWI
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM15DCWI.pdf
Availability of EBM15DCWI
QUANTITY
EBM15DCWI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM15DCWI
Internal Part NumberEIS-EBM15DCWI
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM15DCWI
Related LinksEBM1, EBM15DCWI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM15DCWI Details Description
Related parts for EBM15DCWI
CONN BNC JACK STR 75 OHM PRESS datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK TS35 KRG BROWN datasheet.pdf
BARRIER STRIP COVER 9POS .375 datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY F/T 24AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO AB 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 23.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.576 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf