Sullins Connector Solutions EBM15DRYS
EBM15DRYS picture photo
Mfg. Part Number
EBM15DRYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM15DRYS.pdf
Availability of EBM15DRYS
QUANTITY
EBM15DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM15DRYS
Internal Part NumberEIS-EBM15DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM15DRYS
Related LinksEBM1, EBM15DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM15DRYS Details Description
Related parts for EBM15DRYS
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC datasheet.pdf
RES 33K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FRAME HINGED FOR 6MOD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 40 2 1/4-16 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf