Sullins Connector Solutions EBM18DCTD
EBM18DCTD picture photo
Mfg. Part Number
EBM18DCTD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM18DCTD.pdf
Availability of EBM18DCTD
QUANTITY
EBM18DCTD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM18DCTD
Internal Part NumberEIS-EBM18DCTD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM18DCTD
Related LinksEBM1, EBM18DCTD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM18DCTD Details Description
Related parts for EBM18DCTD
RES SMD 91 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
IC TXRX RS232/422/485 28TSSOP datasheet.pdf
LAPTOP MOUNT 5DBI 18" RSMA datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf