Sullins Connector Solutions EBM18DKLH
EBM18DKLH picture photo
Mfg. Part Number
EBM18DKLH
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 WW
Datasheet Download
EBM18DKLH.pdf
Availability of EBM18DKLH
QUANTITY
EBM18DKLH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM18DKLH
Internal Part NumberEIS-EBM18DKLH
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM18DKLH
Related LinksEBM1, EBM18DKLH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM18DKLH Details Description
Related parts for EBM18DKLH
CIR BRKR THRM 13A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 2A SOT-428 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf