Sullins Connector Solutions EBM25DCTT
EBM25DCTT picture photo
Mfg. Part Number
EBM25DCTT
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM25DCTT.pdf
Availability of EBM25DCTT
QUANTITY
EBM25DCTT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM25DCTT
Internal Part NumberEIS-EBM25DCTT
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM25DCTT
Related LinksEBM2, EBM25DCTT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM25DCTT Details Description
Related parts for EBM25DCTT
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET 4BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
STARTR 3PHASE HYBRD 200-480V 16A datasheet.pdf
CONN REC 19POS CPC 30AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
TXRX SFF SM OC3/STM-1 BAIL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf