Sullins Connector Solutions EBM25DRAH
EBM25DRAH picture photo
Mfg. Part Number
EBM25DRAH
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM25DRAH.pdf
Availability of EBM25DRAH
QUANTITY
EBM25DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM25DRAH
Internal Part NumberEIS-EBM25DRAH
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM25DRAH
Related LinksEBM2, EBM25DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM25DRAH Details Description
Related parts for EBM25DRAH
RES SMD 0.007 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 2.5V 4NS 144BGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf