Sullins Connector Solutions EBM30DRST
EBM30DRST picture photo
Mfg. Part Number
EBM30DRST
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM30DRST.pdf
Availability of EBM30DRST
QUANTITY
EBM30DRST Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM30DRST
Internal Part NumberEIS-EBM30DRST
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM30DRST
Related LinksEBM3, EBM30DRST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM30DRST Details Description
Related parts for EBM30DRST
IC OSC XTAL 690MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 30POS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 100C P 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf