Sullins Connector Solutions EBM36DTMD-S189
EBM36DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBM36DTMD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM36DTMD-S189.pdf
Availability of EBM36DTMD-S189
QUANTITY
EBM36DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM36DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-EBM36DTMD-S189
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM36DTMD-S189
Related LinksEBM36DT, EBM36DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM36DTMD-S189 Details Description
Related parts for EBM36DTMD-S189
CONN RECEPT 8POS MTA-156 26AWG datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 36POS datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC BCD PRIORITY ENCODER 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1X1/4" 6A MED datasheet.pdf