Sullins Connector Solutions EBM40DCWS
EBM40DCWS picture photo
Mfg. Part Number
EBM40DCWS
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM40DCWS.pdf
Availability of EBM40DCWS
QUANTITY
EBM40DCWS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM40DCWS
Internal Part NumberEIS-EBM40DCWS
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM40DCWS
Related LinksEBM4, EBM40DCWS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM40DCWS Details Description
Related parts for EBM40DCWS
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KIT STARTER KEIL STM32F103 datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO-214AA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
MSS ASSY SERIES 3 W/SEALANT datasheet.pdf
IC SOC 256K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf