Sullins Connector Solutions EBM40DKNT
EBM40DKNT picture photo
Mfg. Part Number
EBM40DKNT
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156"
Datasheet Download
EBM40DKNT.pdf
Availability of EBM40DKNT
QUANTITY
EBM40DKNT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM40DKNT
Internal Part NumberEIS-EBM40DKNT
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM40DKNT
Related LinksEBM4, EBM40DKNT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM40DKNT Details Description
Related parts for EBM40DKNT
CONN PLUG 2POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 4X16 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 38.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2200UF 40V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf