Sullins Connector Solutions EBM40DTKN-S288
EBM40DTKN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBM40DTKN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EBM40DTKN-S288.pdf
Availability of EBM40DTKN-S288
QUANTITY
EBM40DTKN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM40DTKN-S288
Internal Part NumberEIS-EBM40DTKN-S288
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM40DTKN-S288
Related LinksEBM40DT, EBM40DTKN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM40DTKN-S288 Details Description
Related parts for EBM40DTKN-S288
IC SRAM 8MBIT 45NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf