Vishay/Dale EBT156-18R2X-A9
EBT156-18R2X-A9 picture photo
Mfg. Part Number
EBT156-18R2X-A9
Brief Description
CONN EDGEBOARD SINGLE 18POS 5A
Datasheet Download
EBT156-18R2X-A9.pdf
Availability of EBT156-18R2X-A9
QUANTITY
EBT156-18R2X-A9 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBT156-18R2X-A9
Internal Part NumberEIS-EBT156-18R2X-A9
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Contact Type-
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.140" (3.56mm) Dia
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBT156-18R2X-A9
Related LinksEBT156-, EBT156-18R2X-A9 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EBT156-18R2X-A9 Details Description
Related parts for EBT156-18R2X-A9
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 13POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SS 4096X36 7-5NS 128TQFP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 9UCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
XBEE 802.15.4 RS-232 ADAPT 25PK datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF 470-490MHZ 5DB datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 470MA 3.65 OHM datasheet.pdf