GE Critical Power EBVW017A0S14R0641Z
EBVW017A0S14R0641Z picture photo
Mfg. Part Number
EBVW017A0S14R0641Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 14V 17A 238W
Datasheet Download
EBVW017A0S14R0641Z.pdf
Availability of EBVW017A0S14R0641Z
QUANTITY
EBVW017A0S14R0641Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EBVW017A0S14R0641Z
Internal Part NumberEIS-EBVW017A0S14R0641Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 114V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17A
Power (Watts) - Manufacture Series238W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max238W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBVW017A0S14R0641Z
Related LinksEBVW017A0, EBVW017A0S14R0641Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBVW017A0S14R0641Z Details Description
Related parts for EBVW017A0S14R0641Z
MOSFET N-CH 60V 30A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ABDECKKAPPE F.26P datasheet.pdf
CABINET STEEL 18X25X72 GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
F PLUG PUSH STYLE FOR RG59 datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf