GE Critical Power EBVW020A0B41-PHZ
EBVW020A0B41-PHZ picture photo
Mfg. Part Number
EBVW020A0B41-PHZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 240W
Datasheet Download
EBVW020A0B41-PHZ.pdf
Availability of EBVW020A0B41-PHZ
QUANTITY
EBVW020A0B41-PHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EBVW020A0B41-PHZ
Internal Part NumberEIS-EBVW020A0B41-PHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ EBVW020A0B
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBVW020A0B41-PHZ
Related LinksEBVW020A, EBVW020A0B41-PHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBVW020A0B41-PHZ Details Description
Related parts for EBVW020A0B41-PHZ
IDC CABLE - MDM10T/MC10G/MDM10T datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
SENSOR ELECTRON DETECTION 10MM datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
PCB PLUG 90 5.08MM 4 POLE datasheet.pdf