GE Critical Power EBVW020A0B64-HZ
EBVW020A0B64-HZ picture photo
Mfg. Part Number
EBVW020A0B64-HZ
Brief Description
DC/DC CONVRT 12V 20A 1/8TH BRICK
Datasheet Download
EBVW020A0B64-HZ.pdf
Availability of EBVW020A0B64-HZ
QUANTITY
EBVW020A0B64-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EBVW020A0B64-HZ
Internal Part NumberEIS-EBVW020A0B64-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ EBVW020A0B
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBVW020A0B64-HZ
Related LinksEBVW020, EBVW020A0B64-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBVW020A0B64-HZ Details Description
Related parts for EBVW020A0B64-HZ
ADHESIVE J CLIPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SSR HI SIDE QUAD 6A POWERSO10 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.5"L X 2.88"W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE HOLDER BOLT DOWN PANEL MNT datasheet.pdf
IC PSOC 32B 128KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf