CUI Inc. EC09P20V-205
EC09P20V-205 picture photo
Mfg. Part Number
EC09P20V-205
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER ROTARY 9MM VERT 20PPR
Datasheet Download
EC09P20V-205.pdf
Availability of EC09P20V-205
QUANTITY
EC09P20V-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of EC09P20V-205
Internal Part NumberEIS-EC09P20V-205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series*
Encoder Type*
Output Type*
Pulses per Revolution*
Voltage - Supply*
Actuator Type*
Detent*
Built in Switch*
Mounting Type*
Orientation*
Termination Style*
Rotational Life (Cycles Min)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EC09P20V-205
Related LinksEC09P2, EC09P20V-205 Datasheet, CUI Inc. Distributor
EC09P20V-205 Details Description
Related parts for EC09P20V-205
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 6A 1212-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 960 MOHM datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 163W TO247 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.468K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 100POS SMD RA datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf