Schurter EC12.2201.001
EC12.2201.001 picture photo
Mfg. Part Number
EC12.2201.001
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENT 16A MED FLTR QC PNL
Datasheet Download
EC12.2201.001.pdf
Availability of EC12.2201.001
QUANTITY
EC12.2201.001 Order Process
Ship out your order
Specifications of EC12.2201.001
Internal Part NumberEIS-EC12.2201.001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, EMC Products
3D ModelEC12 Series.igsEC12 Series.stpEC12 Series.x_bEC12 Series.dxfEC12 Series.wrl
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesEC12
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL16A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 33.90mm x 48.00mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EC12.2201.001
Related LinksEC12.2, EC12.2201.001 Datasheet, Schurter Distributor
EC12.2201.001 Details Description
Related parts for EC12.2201.001
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 180MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.25A DPAK datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 472.4UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf