FFF EC151000B0J0G
EC151000B0J0G picture photo
Mfg. Part Number
EC151000B0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RIS CLA 180D SMT
Datasheet Download
EC151000B0J0G.pdf
Availability of EC151000B0J0G
QUANTITY
EC151000B0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EC151000B0J0G
Internal Part NumberEIS-EC151000B0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEC
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage150V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeSurface Mount
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EC151000B0J0G
Related LinksEC1510, EC151000B0J0G Datasheet, FFF Distributor
EC151000B0J0G Details Description
Related parts for EC151000B0J0G
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 17V SC-82AB datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
2963-3 DIE GUARD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
FILTER FAN datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf