FFF EC151001B0J0G
EC151001B0J0G picture photo
Mfg. Part Number
EC151001B0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RI CL 180 SMT W/P
Datasheet Download
EC151001B0J0G.pdf
Availability of EC151001B0J0G
QUANTITY
EC151001B0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EC151001B0J0G
Internal Part NumberEIS-EC151001B0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEC
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage150V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeSurface Mount
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesBoard Guide
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EC151001B0J0G
Related LinksEC1510, EC151001B0J0G Datasheet, FFF Distributor
EC151001B0J0G Details Description
Related parts for EC151001B0J0G
IDC CABLE - MSD10K/MC10M/MCE10K datasheet.pdf
MINITEK HDR VER POL&LAT- datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 10A 400V KBPC datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf