Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) EC95F302V
EC95F302V picture photo
Mfg. Part Number
EC95F302V
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC EC95 TYPE 3K OHM
Datasheet Download
EC95F302V.pdf
Availability of EC95F302V
QUANTITY
EC95F302V Order Process
Ship out your order
Specifications of EC95F302V
Internal Part NumberEIS-EC95F302V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesEC95
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C3k
Resistance Tolerance-
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Power - Max75mW
Length - Lead Wire2.50" (63.50mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EC95F302V
Related LinksEC95, EC95F302V Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
EC95F302V Details Description
Related parts for EC95F302V
LED GREEN/RED DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
X SER KEY PLUG W/WIRE 350MM RED datasheet.pdf
MOUNTER POLY FOR AT4140 JB SER datasheet.pdf
IC DUAL OPAMP/COMP V-REF 16-SOIC datasheet.pdf
IC DGTL SW 1024X1024 144-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 3KW 230V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 160NH N41 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf