Panasonic Electronic Components ECA-0JM101
ECA-0JM101 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-0JM101
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECA-0JM101.pdf
Availability of ECA-0JM101
QUANTITY
ECA-0JM101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-0JM101
Internal Part NumberEIS-ECA-0JM101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-0JM101
Related LinksECA-0, ECA-0JM101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-0JM101 Details Description
Related parts for ECA-0JM101
TIE WING PUSH MNT STD WR BK 5.2" datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 900MA 5.4 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SGL KEY TRAPPED FLAT ACT W/CHAIN datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
9UF 200V 13X29 85C AXI datasheet.pdf