Panasonic Electronic Components ECA-0JM332
ECA-0JM332 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-0JM332
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECA-0JM332.pdf
Availability of ECA-0JM332
QUANTITY
ECA-0JM332 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-0JM332
Internal Part NumberEIS-ECA-0JM332
Standard Package200
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-0JM332
Related LinksECA-0, ECA-0JM332 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-0JM332 Details Description
Related parts for ECA-0JM332
CAP POLYMER 270UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 730MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 77.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3POS SLD CUP datasheet.pdf