Panasonic Electronic Components ECA-0JM332B
ECA-0JM332B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-0JM332B
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECA-0JM332B.pdf
Availability of ECA-0JM332B
QUANTITY
ECA-0JM332B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-0JM332B
Internal Part NumberEIS-ECA-0JM332B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-0JM332B
Related LinksECA-0, ECA-0JM332B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-0JM332B Details Description
Related parts for ECA-0JM332B
IC REG LDO 1.5V 3A TO-263 datasheet.pdf
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONNECTOR 48POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
RES 590 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 18VC SOT143 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf