Panasonic Electronic Components ECA-1AHG102
ECA-1AHG102 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1AHG102
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1AHG102.pdf
Availability of ECA-1AHG102
QUANTITY
ECA-1AHG102 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1AHG102
Internal Part NumberEIS-ECA-1AHG102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1AHG102
Related LinksECA-1, ECA-1AHG102 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1AHG102 Details Description
Related parts for ECA-1AHG102
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf