Panasonic Electronic Components ECA-1CM330B
ECA-1CM330B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1CM330B
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1CM330B.pdf
Availability of ECA-1CM330B
QUANTITY
ECA-1CM330B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1CM330B
Internal Part NumberEIS-ECA-1CM330B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1CM330B
Related LinksECA-1, ECA-1CM330B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1CM330B Details Description
Related parts for ECA-1CM330B
CONN DIN PLUG 48POS RT ANG PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.025A 120 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHS 1.5MM 30POS SLD HEADR BLK datasheet.pdf